ÇATI TADİLATI

çatı tadilatı
Çatı yapımında ve çatı izolasyonunda amaç sadece yapıların üstünü bir aksesuar gibi örtmek değil ileride telafisi zor ve maliyetli çatı sistemleri kaynaklı sorunlar ile karşılaşmamak ayrıca çatı yalıtımı ve su yalıtımı kusursuz olarak sağlanarak çatı ısı yalıtımı ileride çatıdaki ısı kaybını minimize ederek yakıt tasarrufu sağlamak olduğu için seçilecek çatı sisteminde yapının konumu,yüksekliği, yapının iklim şarları aldığı yağış oranı, hava akımı ve rüzgar vs. hesaplanarak buna uygun bir çatı sistemi düşünülmelidir. Ev veya ofis fark etmeden her türlü tadilat hizmetleri için firma olarak müşterilerimize hizmet sunduğumuzdan gerekli taleplerde itina ile değerlendirilmektedir. Çatıdan başlayarak, tavan, duvar ve yer olarak tamamlayacağımız tadilatlarda, özel isteklere önem verilip, binanın cephe durumuna göre fikir de sunmaktayız. Güneş ve rüzgârın mekâna yansıması, çatının veya duvarların seçiminde önem taşıyacağından çatıda daha korunaklı duvarlarda izole ve renk seçimlerinde dikkat vurgulanarak müşterilere gerekli açıklamalar yapılmaktadır. 


* Çatılar yapıların inşaat maliyetleri içinde çok küçük bir yüzdelik dilim içinde yerini alır lakin binalar yapılıp kullanılmaya başlandığında binalarda yapılan genel istatistik sonuçlarında çatı sistemi sorunları ve çatı yalıtım şikayetleri ile %90 lara varan çatı sistemi problemleri ile 1. sırada bulunur. 
Anlaşma çerçevesinde, firmamızın ekip ve ekipmanlarını kullanarak, alanın büyüklüğü ve genişliği yapılacak işlem göz önünde bulundurularak, tahmini bitiş süresi ile ilgili bilgi verilmektedir. Çatı tadilatı ve çatı yenileme hizmetleri, mutfak, banyo, ya da dış cephe gibi ayrımlarla da yapılabildiğinden ihtiyaç duyulan bölgelere göre de ayrılabilmektedir.


* Yapılarda çatı ne kadar önemli ise bir çatı sisteminde çatı su yalıtımı, çatı şzolasyonu, çatı ısı yalıtımı, çatı su izolasyonu çatı sistemlerinde bir o kadar önemlidir. çatı yapımı işinde eğer yeteri kadar çatı izolasyonu yapılmamışsa bina yeni bile olsa çok kısa zamanda çatı yalıtımı kaynaklı sorunlar çok kısa bir süre içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Aslında buda çatı fiyatları düşünülerek yapıldığından genelde ucuz çatı malzemeleri kullanılması edeniyle çatı sisteminde gereği kadar çatı izolasyonu ve çatı ısı yalıtımı yapılmadan çatı yapımı uygulanmaktadır.


* Çatı izolasyonu ve çatı sisteminin tamamı aslında binaların yapımı sırasında binaların toplam maliyetinin yaklaşık olarak %5'lik bir kısmını oluşturmasına rağmen inşaat işi yapan firmaların bu çatı fiyatları ile ilgili olan kısmını minimize etmek için kalitesiz çatı malzemeleri ve bilinçsiz çatı uygulamaları nedeniyle daha bina kullnılmaya yeni başlanmış hatta çatı sistemi üzerinden bir kış bile geçmeden yapı kullanıcılarını çeşitli çatı sorunları ile karşı karşıya getirmektedir.


* Çatı ile ilgili çok çeşitli çatı izolasyon malzemeleri bulunmaktadır. Kaliteli çatı malzemeleri zaman zaman bilinçsiz çatı ustalarının yanlış uygulamaları nedeniyle boşa gitmekte ve istenilen çatı izolasyonu sağlanamamaktadır.


* Yapılan araştırmalarda Türkiyede bulunan binaların %85'lik kısmında çatılarda ısı ve su yalıtımı olmadığı %70'lik kısmında yanlış çatı sistemleri uygulamasından kaynaklı çatı orunları olduğu gerçeği ortaya çıkarılmıştır.


* Yapıların çatısında OSB kullanılak üzere yapılacak çatı izolasyon uygulamasını daha sıhhatli hale getirmekle birlikte olası çatı izolasyonu sorunlarını en aza indirgemektedir.


* Çatı ile ilgili sorununuz varsa ücretsiz keşif yapmaktayız. çatı sistemleri hakknda bilgi vermekteyiz. Bu bilgiler doğrultusunda sistemi müşteriler seçmektedir.


Çift Latalı Kiremit Çatı Yenileme ve Çatı Aktarımı Sistemi:

Ahşap veya beton çatı yüzeyine uygun özellikte bir su yalıtım örtüsü serilir. 5x5 veya 4x4 ölçülerindeki dikey mertekler, 60-70cm'lik aralıklarla su yalıtımı üzerine sabitlenir. Dikey latalar üzerine çatıser sabitlenir. Çatser üzerine lata aralıkları 31.5 - 34.5 cm arasında ölçüde yatay olarak çakılır. Kiremit özel mertek dillerinden bu yatay latalara asılarak döşenir. Özel şartlar dışında kiremitlerin yerine tesbitine gerek yoktur. Bu uygulamada kiremit altında maksimum havalandırma sağlayacak bir kesit oluştuğundan, ısı transferi azalır, nem ve rutubet çatıdan kolaylıkla tahliye olur.